Abchazja - fotoreportaż i poradnik dla podróżujących

Ostatnie wydarzenia w Gruzji zdestabilizowały również sytuację w Abchazji. Zapewne trudniej się tam dostać w chwili obecnej niż w roku 2007 (z którego pochodzą niniejsze zdjęcia), może to być również bardziej niebezpieczne. Być może z podróżami do Abchazji lepiej poczekać do zakończenia konfliktu. Albo wręcz przeciwnie... Dla chętnych odwiedzić ten przepiękny i ciekawy region mamy (poniżej) kilka podróżniczych porad. Prosimy jednak wziąć pod uwagę, że w obliczu wojny niektóre z tych informacji mogły ulec dezakutalizacji.


Przy wyjeżdzie z Suchumi. Napis mówi: Chrońcie pokój...


Nartowie są jednymi z kluczowych postaci abchaskiej mitologii.


Widok z przystani w Suchumi.


Ślady wojny są wciąż widoczne. Jeden z budynków położonych w centrum miasta.


Odbudowa ze zniszczeń posuwa się w wolnym tempie.


Niewiele pozostało z ekskluzywnego hotelu "Abchazja"


Nad centrum miasta góruje spalony budynek dawnego rządu Abchazji.


A tak wygląda od środka.


Bliżej...

O czym należy pamiętać wybierając się w podróż do Abchazji

1. Przede wszystkim ostatnie wydarzenia w Gruzji w znacznym stopniu zdestabilizowały sytuację również na pograniczu abchasko – gruzińskim. Należy wziąć to pod uwagę przy ewentualnym planowaniu podróży.

2. Na terenie Abchazji nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Stąd w razie jakichkolwiek problemów należy liczyć się z ograniczonymi możliwościami interwencji ze strony polskiego konsula.

3. Do Abchazji można wjechać na co najmniej cztery sposoby.

a) Drogą lądową z Gruzji przez przejście graniczne na rzece Ingurii. Jest to trasa zalecana przez zdecydowaną większość osób podróżujących do Abchazji, a także jedyna akceptowana przez władze gruzińskie.

b) Drogą lądową z Rosji. Jest to trasa b. niepewna, gdyż teoretycznie obywatele państw spoza WNP mają zakaz przekraczania południowej granicy Rosji. W związku z tym może się okazać, że podczas wjazdu zostaniemy zatrzymani na granicy, a następnie z niej zawróceni. Ponadto wjechanie tą drogą uniemożliwia przejazd do Gruzji. Gruzińscy pogranicznicy automatycznie aresztują osoby z pieczątką z przejścia granicznego na rzece Psou w paszporcie, interpretując ją jako dowód na nielegalne przekroczenie granicy. Również w drodze powrotnej może przytrafić się niemiła niespodzianka, gdy władze rosyjskie odmówią nam prawa do ponownego wjazdu na terytorium Federacji Rosyjskiej…. Należy również pamiętać o tym, że posiadając pieczątkę z przejścia na rzece Psou wjazd do Gruzji na tym samym dokumencie podróży może być niemożliwy.

c) Drogą wodną z Rosji. J.w.

d) Nielegalne przekroczenie granicy z Gruzją. Ze zrozumiałych względów nie trzeba tego tłumaczyć.

4. Wjazd do Abchazji jest możliwy wyłącznie poprzez uzyskanie wizy w abchaskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W tym celu należy wypełnić formularz dostępny na należącej do tego organu stronie internetowej.

5. Walutą obowiązującą na terenie Abchazji jest rubel. Warto wziąć to pod uwagę i uniknąć późniejszych strat wynikających z nieznajomości miejscowego kursu walut.

6. Przekraczać granicę w Ingurii należy w godzinach porannych lub wczesno popołudniowych. W przeciwnym wypadku może się okazać, że nie będzie żadnego dostępnego środka transportu do Gali lub Suchumi.

7. Z terytorium Abchazji niemożliwe jest nawiązanie telefonicznego połączenia z Gruzją (przy użyciu abchaskiej telefonii stacjonarnej i komórkowej). Tego typu połączenia są blokowane. Możliwa jest natomiast komunikacja za pomocą Internetu.

8. W Abchazji nie ma (poza jednym dostępnym wyłącznie dla pracowników organizacji HALO Trust) działających bankomatów. Nie działa również poczta.

Informacje na wrzesień 2007 r. Należy pamiętać o tym, że w sierpniu 2008 r. doszło do znacznego zaostrzenia się sytuacji w regionie, stąd pewne zawarte tutaj informacje mogą być nieaktualne.

Tekst i zdjęcia: Jarosław Marczuk(C) Kaukaz.net. Wszelkie prawa zastrzeżone. Czytaj, cytuj (z podaniem autora i zródła), ale nie kradnij!