Bajka o dzielnym chłopcu

baśń dagestańska


Dawno, dawno temu był sobie chłopiec. Pewnego dnia wybrał się do lasu. Wędrował, wędrował, aż w końcu zabłądził. A wszystko to działo się wysoko w górach. Chłopiec długo szukał drogi powrotnej. W końcu zmęczył się, wziął więc kij i opierając się o niego szedł dalej. Szedł, szedł, aż w końcu usiadł pod krzewem by odpocząć.

Gdy tylko usiadł zobaczył, jak po wielkim drzewie pełznie groźna żmija. Na drzewie było gniazdo, a w gnieździe pisklęta. Jak tylko pisklęta dostrzegły żmiję głośno zaćwierkały: „Pomocy, pomocy!” Nikt jednak nie spieszył im z ratunkiem, a żmija głośno sycząc już otworzyła szeroko paszczę i wysunęła język.

Chłopiec bardzo się przestraszył żmii, po chwili jednak zrobiło mu się żal ptaków. Wziął więc swój kij, zamachnął się nim i wymierzył w żmiję. Żmija zwinęła się w kłębek, po czym w okamgnieniu skoczyła na chłopca.

Żmija był bardzo silna i długa. Chłopiec długo z nią walczył, ale w końcu udało mu się ją pokonać. Na koniec rzucił ptakom mięso, a sam położył się pod krzakiem odpocząć, gdyż był bardzo zmęczony.

Nagle w koronach drzew zaszumiał wiatr, nocne zwierzęta powychodziły z nor, a na niebie zabłysło tysiące gwiazd. Przyleciała matka piskląt – cudowne ptaszysko. Załopotała skrzydłami i zakrzyczała:
- Czczłowiek, czczłowiek! Rozerwę go na strzępy!
- Mamo, mamo, – zapłakały pisklęta –ten człowiek zabił żmiję i nas nakarmił!

Wówczas cudowne ptaszysko usiadło na ziemi, okryło chłopca swoimi skrzydłami, aby ani wiatr ani deszcze nie przeszkadzały mu w spoczynku.

Rankiem, gdy chłopiec się przebudził i zobaczył nad sobą wielkie skrzydło zapłakał.
- Nie bój się – powiedziało cudowne ptaszysko. – Uratowałeś moje dzieci, jestem ci więc teraz dłużna.
- Odprowadź mnie w takim razie do domu – poprosił chłopiec.
- Usiądź mi na grzbiecie i obejmij mnie za szyję - powiedział ptak.

Cudowne ptaszysko uniosło wysoko chłopca, pofrunęło daleko, aż dotarło do jego domu. Przysiadło tam na dachu i zastawiło dzielnego młodzieńca wśród swoich bliskich.

Tłum. A. WaszkiewiczProjekt zrealizowano ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej