Kaukaski Weekend w Siedlcach (2012)

Dzielni dżygici mierzący się z wielogłowymi potworami, mądre dziewczętami, które ćwiczą się w roli idealnej gospodyni, magiczne zwierzęta są nośnikami uniwersalnych wartości, które pozostają bliskie nie tylko kaukaskim chrześcijanom i muzułmanom, ale w znacznym stopniu także Europejczykom. Przywykliśmy patrzeć na Kaukaz jak na skansen, w którym czas się zatrzymał, ludzie nadal chodzą w papachach, jadają wyłącznie tradycyjne potrawy i stosują się do odwiecznych kodeksów moralnych. Projekt "Kaukaski Weekend w Siedlcach" służy odejściu od takiego sztampowego przedstawiania regionu, które jednocześnie będzie unikać popadania w przeciwległą skrajność, według której wszyscy żyjemy w globalnej wiosce dzieląc identyczne schematy organizacji życia społecznego.

O terminach wydarzeń organizowanych w ramach projektu czytaj TU

Kaukaska audycja o baśniach i rzeczywistości dzisiejszego Kaukazu do posłuchania i pobrania TU


Czytając i rysując do tej pory razem z dziećmi kaukaskie baśnie, zrozumieliśmy jak nikłe wyobrażenie mają najmłodsi o Kaukazie. Niewiedza dzieci często jest odbiciem ignorancji dorosłych, dlatego nasze działania kierujemy tym razem zarówno do nich, jak i ich rodziców, krewnych, wszystkich zainteresowanych Kaukazem i kulturą innych zakątków świata. Kaukaski Weekend obejmuje zarówno dyskusje z dorosłymi, warsztaty bajkowe dla dzieci, jak i wydarzenia towarzyszące - wystawę fotografii z Kaukazu i specjalna audycję radiową poświęconą bajkom i ich wpływem w dzisiejszą rzeczywistość regionu.

Zdjęcia ze spotkań zorganizowanych w ramach projektu dostępne są TU


Główny temat naszych rozmów i prezentacji stanowić będą kaukaskie baśnie i zawarte w nich wartości oraz znaczenia. Tradycja, której baśnie są ważnym elementem, zestawiona zostanie ze współczesnym obrazem kaukaskich społeczności. Wiele z baśniowych znaczeń okaże się w tym porównaniu przestarzałymi, ale znajdziemy także takie, które do dziś nie straciły na swej aktualności.

Czytając ludowe kaukaskie baśnie zastanowimy się m.in. nad przedstawionymi w nich rolami mężczyzny i kobiety, stosunkiem do starszych, kultem męskiej siły i tradycją gościnności. Równolegle postaramy się zaprezentować współczesny świat mieszkańców regionu - pełen napięć, problemów i radości - w którym miejsce dżygitów i cnotliwych panien zajmują Magomed, Giwi, Patimat, Georgi - zwykli mieszkańcy Kaukazu, pracujący, uczący się, spędzający czas na portalach internetowych.

Zachęcamy do czytania kaukaskich baśni (więcej), ich opracowań (komentarz kulturoznawczy, nawiązujący do wartości opisywanych przez kaukaskie baśnie reportaż ) oraz oglądania fotografii (poza wystawą, także na naszej stronie).

Spotkania, wystawa i ww. opracowania kulturoznawcze i antropologiczne powstały w ramach projektu „Kaukaski Weekend w Siedlcach” realizowanego przez Fundację Kaukaz.net w partnerstwie ze Stowarzyszeniem tutajteraz.

Projekt „Kaukaski Weekend w Siedlcach” jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012 r.Projekt "Kaukaski weekend w Siedlcach" jest współfinansowany w ramach projektu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012 r.