Meczet im. Kadyrowa w Groznym

Meczet w Groznym, największy meczet w Rosji (a według prezydenta nawet nawet w Europie...). Jednocześnie może pomieścić około 10 000 ludzi. Jak nie jedna budowla w mieście nosi imię zabitego w 2005 Ahmada Hadżi (przydomek dodawany po odbyciu pielgrzymi do Mekki czyli "hadżu") Kadyrowa, ojca obecnego prezydenta Czeczenii Ramzana. Zbudowano go w przeciągu dwóch lat, chcąc aby wraz z medresą i uniwersytetem islamskim stał się muzułmańskim centrum Rosji.


Z bronią i komórkami nie wchodzić...


Przed wejściem wszystkie kobiety, których strój jest niewystarczająco skromny tj te które nie mają na sobie luźniej sukienki z długim rękawem i po kostki, muszą takową na siebie założyć.


Chustkę natomiast należy zawiązać tak, aby nie wystawał nawet kosmyk włosów.

Mężczyźni zbierają się na południową modlitwę. Wielu z nich jest tu po raz pierwszy - pstrykają zdjęcia, gawędzą, oglądają. Dodajmy na marginesie, że w islamie meczet nie jest miejscem świętym - nie jest więc niczym dziwnym popołudniowa drzemka tamże czy też cicha pogawędka lub nawet drugie śniadanie. Na modlitwę zebrało się około 30-40 mężczyzn. Podobno "prawdziwi" wierni przychodzą tu rzadko, bo przeszkadza im właśni owa wycieczkowa atmosfera. Meczet zapełnia się tylko w piątki, w pozostałe dni wielu muzułmanów woli odprawiać namaz (modlitwę) w domu czy też w pracy, gdzie coraz częściej można spotkać specjalnie przygotowane w tym celu "komnaty namaza".


Muezin odśpiewuje popołudniową modlitwę.


Modlitwy czytane są po arabsku, natomiast kazanie (propovied') po czeczeńsku.


Kobiety modlą się oddzielnie, na górze. Niewiele z nich przychodzi to na co dzień, w islamie bowiem kobieta nie ma obowiązku modlitwy w meczecie - może odprawić namaz w domu.


Wiele osób jest tu po raz pierwszy, "turystycznie", nie brakuje więc rozmów, komentarzy i obowiązkowych fotografii z telefonu.


Nad spokojnym życiem muzułmanów Czeczenii (i nie tylko) czuwa Wladimir. Hasło na plakacie: "Rosja zawsze była najwierniejszym i najbardziej godnym zaufania obrońcą interesów świata islamskiego".

Inne reportaże: Spacer po ulicy Putina w Groznym

Iwona Kaliszewska(C) Kaukaz.net. Wszelkie prawa zastrzeżone. Czytaj, cytuj (z podaniem autora i zródła), ale nie kradnij!