Dagestan - Kala Korejsz


Kala–Korejsz, czyli miasto (kala) Kurejszytów to opuszczona dargijska wioska położona na szczycie górskim w dachadajewskim rejonie Dagestanu.


Kala–Korejsz zamieszkany był niegdyś przez potomków Kurejszytów – arabskich wojowników i misjonarzy, którzy zostali przesiedleni do Dagestanu przez władających nim w VIII–X w. Arabów. Ich stolicą był Derbent, skąd organizowali najazdy i nawracali plemiona kaukaskie na islam.


Choć dziś nikt już tam nie mieszka (mieszkańcy zostali wysiedleni na równiny w 1944 r.), potomkowie wysiedlonych wciąż dbają o mogiły przodków.


W Kala–Korejsz znajduje się również starodawny meczet i zijarat – grobowiec świętych mężów islamskich, do którego pielgrzymują okoliczni mieszkańcy.


Mieszkanka zawieszonej nad przepaścią wioski Dibgalik, skąd wiedzie wąska ścieżka do Kala-Korejsz.


Osiołki wciąż służą mieszkańcom dagestańskich aułów do prac w polu i jako środek transportu.


Szamil – nasz przewodnik i jego osiołek – Budłaj. Dzięki nim przeprawiliśmy się przez rwącą górską rzekę w drodze powrotnej z Kala–Korejsz.


Wycieczka zakończyła się na miejscowym posterunku milicji, dokąd zgarnął nas złapany przez nas na stopa tajniak (!). Na szczęście milicjanci okazują się równiachami i łapią dla nas transport do Derbentu.

Fotografie: Andrea i Maciej Falkowscy


(C) Kaukaz.net. Wszelkie prawa zastrzeżone. Czytaj, cytuj (z podaniem autora i zródła), ale nie kradnij!

Tłumaczenie z rosyjskiego i nowe teksty na stronie zostały sfinansowane w ramach progamu Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolnosci "Przemiany w Regionie - RITA", realizowanego przez "Fundację Edukacja dla Demokracji".