Gruzińskie świątynie

Gruzja to jeden z najstarszych krajów chrześcijańskich, o ponad piętnastowiekowej tradycji. Na szczytach wielu gór do dziś królują charakterystyczne świątynie, najstarsze z nich pochodzą z VII–VIII wieku, a nawet wcześniejszych czasów. Na budowle młodsze niż 500 lat miejscowi machają z pobłażaniem ręką: „cóż to za zabytek?”. Najważniejsze budowle to XI–XII wieczne katedry Sweti–Cchoweli, Bagrati i Gelati czy Alawerdi.


Alawerdi, najstarsza świątynia w Gruzji, VII–VIII wiek


Na dziedzińcu Alawerdi

Sweti–Cchoweli stoi na miejscu gdzie w IV wieku, w czasach św. Nino, powstał pierwszy kościół na tych terenach. W VI wieku król Wachtang Gorgasali zastąpił kościół drewniany murowanym, którego fundamenty po dziś dzień są widoczne w katedrze. Dzisiejszy gmach, według projektu architekta Arsukidze, powstał w latach 1010–1029.


Sweti–Cchoweli


Z owcą 3 razy dookoła Sweti–Cchoweli, przed weselem

Katedrę Bagrati zbudował król Bargat III ok. 1003 roku. Podczas wojny w 1692 ekspozja zawaliła kopułę i dach świątyni. Dziś na wzgórzu nad centrum Kutaisi wznoszą się już tylko ruiny, ale i teraz podczas ważnych uroczystości odprawiane są tu nabożeństwa.

Katerda Bagrati, Kutaisi


Gelati, okolice Kutaisi

Gelati została zbudowana w 1106 roku z rozkazu króla Dawida Budowniczego, który w tym samym miejscu założył również akademię. Kompleks kościołów jak i budynek samej akademii stoją po dzień dzisiejszy.
W VI wieku, w miejscu gdzie znajduje się katedra, powstał klasztor, który działa i dziś. Główny budynek klasztoru, zbudowany na rozkaz Kwirke – króla Kachetii – pochodzi z XI w i jest najwyższą świątynią Gruzji.

Wiele świątyń znajduje się w niedostępnych miejscach, tak jak na przykład Gergeti, królująca z kaukaskiego szczytu setki metrów nad górskim miasteczkiem Kazbegi. To tu w czasach niepokojów, na niedostępnej górze ukrywano najświętsze relikwie z Mcchety – ówczesnej stolicy kraju. Umieszczanie świątyń i klasztorów na szczytach miało jeszcze jedną funkcję – za pomocą sygnałów ogniowych można było bardzo szybko zaalarmować znaczny obszar kraju o niebezpieczeństwie. Z jednej świątyni zwykle widać było następną, tak więc ostrzeżenie rozchodziło się bardzo szybko.


Gergeti


Unikatowym zabytkiem jest klasztor Wardzia cały wykuty w naturalnej skalnej ścianie, wyglądem przypominający plaster miodu. Dziś żyją tu prawosławni mnisi–pustelnicy. W czasach świetności, na przełomie XII i XIII wieku, za rządów królowej Tamar, Wardzia stanowiła kilkudziesięciotysięczne miasto.

Fotografie: Iwona i Sebastian Kaliszewscy(C) Kaukaz.net. Wszelkie prawa zastrzeżone. Czytaj, cytuj (z podaniem autora i zródła), ale nie kradnij!