Ozurgeti wczoraj i dziś

Ozurgeti jest stolicą regionu Guria w południowo-zachodniej Gruzji. Niegdyś ośrodek przemysłowy, dziś chyba nie do końca potrafi odnaleźć swoją tożsamość. Cała Guria słynęła w czasach radzieckich z plantacji herbaty i cytrusów sprzedawanych na rynek wewnętrzny ZSRR, czemu sprzyjał panujący tu podzwrotnikowy klimat. Obecnie jest najbiedniejszym regionem w całej Gruzji.

"Ozurgeti wczoraj i dziś" to pomysł wystawy, która miała się odbyć we wrześniu 2008 roku, właśnie w Ozurgeti. Ideą było ukazanie tych samych miejsc miasta w różnych okresach: w czasach istnienia Gruzińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej i obecnie. Celem wystawy miało być przede wszystkim skłonienie mieszkańców do refleksji nad kierunkiem rozwoju ich miasta. Niestety z powodu wybuchu wojny w sierpniu 2008 roku, projekt nie doczekał się jeszcze realizacji.

Źródła fotografii: część historyczna - muzeum w Ozurgeti (daty zdjęć bliżej nieokreślone), zdjęcia aktualne - Olga Pliszczyńska (lipiec/sierpień 2008).


Teatr miejski. Potężny gmach, dzisiaj ziejący pustką. Spektakle odbywają się sporadycznie, a widzów jest tak niewielu, że wejście jest darmowe.


Ozdobna brama wejściowa do parku, dziś juz nieistniejąca. Pojazdy też nieco inne.


Park w centrum. Kilka lat temu wybudowano tu cerkiew.


Po lewej - nieistniejąca już restauracja Izabela, miejsce spotkań śmietanki towarzyskiej Ozurgeti. Po prawej - muzeum, które powstało zaraz obok.


Jedna z sortowni herbaty w czasach swojej świetności. Dziś większość budynków fabrycznych stoi opuszczona i zaniedbana...


Targ. Nadal najbardziej popularne miejsce zakupów.


Pomnik Josifa Wissarionowicza Dżugaszwili (Stalina), naprzeciwko teatru. Dziś nie ma po nim śladu.


A jednak niektóre rzeczy się nie zmieniają. Kamienica w centrum Ozurgeti.

Więcej zdjęć z działalności organizacji Student-Youth Council w Ozurgeti

Olga Pliszczyńska(C) Kaukaz.net. Wszelkie prawa zastrzeżone. Czytaj, cytuj (z podaniem autora i zródła), ale nie kradnij!