Partnerzy

BORDŻOMSKO-KARAGAULSKI PARK NARODOWY

Bordżomsko-Karagaulski Park Narodowy jest położony w centralnej Gruzji. Jest to pierwszy park narodowy na Kaukazie. Park obejmuje obszar ponad 85 047 hektarów, co stanowi ponad 1% terytorium Gruzji. Jest to jeden z największych parków w Europie.

Duży obszar lasów górskich został tutaj zachowany w stanie nienaruszonym i pierwotnym. W lasach oraz na subalpejskich i alpejskich łąkach Bordżomsko-Charagaulskiego Parku Narodowego można znaleźć dużo gatunków endemicznych i reliktowych roślin oraz zagrożonych gatunków fauny. Obecnie w parku narodowym oficjalnie funkcjonuje 11 szlaków turystycznych. Wzdłuż szlaków znajdują się turystyczne schroniska. Przy wejściach do parku znajduje się miejsca dla pikników i kempingi. Trasy pozwalają odwiedzającym wycieczki od jednego dnia do jednego tygodnia, na wysokości między 800 m a 2.642 m. Większość tras są otwarte dla zwiedzających od kwietnia do końca października. Szlak można wybrać w zależności od osobistych upodobań oraz zawodowych i fizycznych umiejętności.

Park Narodowy oferuje turystom piesze i konne wycieczki, kolarstwo górskie i wycieczki na rakietach śnieżnych. W celu uzyskania dalszych informacji, prosimy odwiedzić: www.apa.gov.ge

POWIAT BORDŻOMI

Bordżomi jest pierwszym ośrodkiem turystycznym w Gruzji funkcjonującym od 1842 roku. Obecnie przyciąga coraz większą liczbę turystów, zarówno krajowych, jak i cudzoziemców. Infrastruktura i oferta turystyczne Bordżomi szybko się rozwijają. Jedną z największych atrakcji turystycznych jest Bordżomsko-Charagaulski Park Narodowy, który jest członkiem organizacji PAN Parks.

Lokalizacja i terytorium: powiat Bordżomi położony jest w południowo-wschodniej Gruzji, w regionie Samcche - Dżawachetii. Obejmuje 1198 kilometrów kwadratowych i znajduje się na stokach Małego Kaukazu, na wysokości 800 - 1000 m. nad poziomem morza. Główną rzeką powiatu jest Mtkwari. Terytorium w większości jest górzysty, las pokrywa do 60 procentów powierzchni.
Powiat obejmuje 10 kurortów, wśród których są balneoklimatyczne uzdrowiska w Bordżomi, zimowy narciarski kurort Bakuriani oraz centra balneologiczne i klimatyczne: Cemi, Patara Cemi, Cagweri, Libani, Tba, Achaldaba, Cychisdżwari, Czitachewi.
Obszary wypoczynkowe: Daba, Dwiri, Mzetamze, Sakoczawi, Timotesubani, Czobischewi.
Liczba mieszkańców: Bordżomi - 14.440. W całym powiecie - 32 340.
Zasoby naturalne: Głównym bogactwem powiatu są lecznicze wody mineralne i termalne źródła siarkowe, które są wykorzystywane do celów turystycznych i balneologicznych. Poza tym na terenie powiatu znajdują się iglaste lasy, górskie rzeki, piękne jeziora, rezerwaty przyrodnicze oraz park narodowy.
Infrastruktura: Bordżomi i inne miejscowości powiatu mają dość rozwiniętą infrastrukturę turystyczną w postaci hoteli, pensjonatów i hoteli rodzinnych, kawiarń i restauracji, ośrodków SPA, parków rozrywkowych oraz muzeum.Projekt „Rozwój turystyki konnej i budowa lokalnej sieci partnerstwa w społecznoœciach wiejskich okolic Borżomi w Gruzji” jest finansowany w ramach programu Polskiej Pomocy Rozwojowej 2013.