Matrioszka w hidżabie

Iwona Kaliszewska, Maciej Falkowski, Matrioszka w hidżabie. Reportaże z Dagestanu i Czeczenii, Wydawnictwo Sic!, Warszawa 2010.

Recenzje

W Nowej Europie Wschodniej autorstwa Jacka Borkowicza
W Tygodniku Powszechnym autorstwa Małgorzaty Nocuń
W dodatku Kultura do Dziennika Gazety Prawnej autorstwa Wojciecha Góreckiego
W Pulsie Świata
Na portalu Nowej Europie Wschodniej autorstwa Zbigniewa Rokity
Na portalu Femka net Olgi Biskupskiej
Na portalu G-punkt, autor: Grzegorz Kurka
Na blogu krytycznoliterackim Bernadetty Darskiej
Na portalu Lektury reportera, Krzysztof Stephan
Na portalu Opcja na prawo, Marek Arpad Kowalski
Również o matrioszce w dodatku do Tygodnika Powszechnego pt. "Polska-Rosja. Rozmowa niekontrolowana", Eugeniusz Sobol

Fotogaleria

Informacje o książce

„Matrioszka w hidżabie” to zbiór reportaży będących efektem wieloletnich eksploracji Kaukazu Północnego, w szczególności podróży do Dagestanu i Czeczenii w latach 2008-2010. Kaukaz Północny to miejsce, znane głównie z wojny w Czeczenii oraz docierających stamtąd informacji o kolejnych porwaniach, zabójstwach czy atakach terrorystycznych. Miejsce rzadko odwiedzane przez polskich i zachodnich dziennikarzy, badaczy oraz podróżników. Akcja reportaży stanowi pretekst do szerszych komentarzy analitycznych wprowadzających w najważniejsze problemy regionu oraz refleksji antropologicznych pozwalających na lepsze zrozumienie odmiennego kaukaskiego świata, jego mieszkańców i kultury dzięki czemu książka może być interesującą lekturą zarówno dla jego badaczy, miłośników jak i podróżników.

W Dagestanie uczestniczymy w życiu mieszkańców miast, w których wybuchy bomb, strzelaniny i prześladowania stały się nieodłącznym elementem codzienności. Odwiedzamy malownicze wysokogórskie auły, w których władza świecka ma niewiele do powiedzenia a życie regulują normy szariatu. Docieramy do sufickich mistrzów, za którymi podążają rzesze gotowych na wszystko miurydów (uczniów). Spotykamy się z „wahabitami”, którzy muszą ukrywać swoją przynależność religijną aby uniknąć prześladowań oraz dziennikarzami, którzy broniąc ich praw trafili na milicyjną listę „do odstrzału”. Z młodymi ludźmi rozmawiamy o religii, która coraz głębiej wkracza w ich życie, często jako forma protestu przeciwko skorumpowanej, represyjnej władzy. Z nami, dla odmiany, niezmiernie chętnie spotykają się smutni panowie z Federalnej Służby Bezpieczeństwa i nie za bardzo orientujący się gdzie leży Polska szeregowi milicjanci.

W Czeczenii rozmawiamy z mieszkańcami Groznego, przyjaciółmi zabitej kilka miesięcy temu obrończyni praw człowieka Nataszy Estemirowej, adwokatami w słynnych procesach oraz młodymi ludźmi, którzy przeszli przez piekło tortur i aresztów, byli zmuszeni do składania fałszywych zeznań. Zaglądamy do niekontrolowanych przez władzę górskich regionów, gdzie ślady wojny widać na każdym kroku. Poznajemy życie młodych kobiet „dyscyplinowanych” przez prezydenta Ramzana Kadyrowa nakazującego noszenie chust i spódnic, zakazującego przedślubnych spotkań z kawalerami i uczącego jak żyć według ramzanowskiej wersji islamu.

O autorach

Iwona Kaliszewska (z d. Madura ur. 1979) – antropolog kulturowy, absolwentka informatyki i etnologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studium Form Fotograficznych. Związana z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, od 2004 roku realizuje naukowe projekty badawcze w Dagestanie. Redaktorka portalu oraz współzałożycielka Fundacji Kaukaz.net. Autorka reportaży w „Nowej Europie Wschodniej” oraz na stronie www.kaukaz.net, a także publikacji naukowych. Po Rosji, Azji Centralnej i Kaukazie podróżuje od 1999 r.

Maciej Falkowski (ur. 1978) – politolog, dziennikarz, absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Do 2010 r. pracownik Ośrodka Studiów Wschodnich, gdzie zajmował się Kaukazem i Azją Centralną. Jeden z założycieli Fundacji Kaukaz.net. Autor publikacji o Kaukazie i Azji Centralnej m. in. w „Nowej Europie Wschodniej”, „Tygodniku Powszechnym”, wydawnictwach naukowych oraz na portalach analitycznych. Podróżuje po krajach b. ZSRR od 1999 r. Obecnie pracuje w Ambasadzie RP w Erywaniu.

Książka dostępna jest w księgarniach zwykłych i internetowych. Polecamy sklep kaukaski

Partnerzy i patroni medialni(C) Kaukaz.net. Wszelkie prawa zastrzeżone. Czytaj, cytuj (z podaniem autora i zródła), ale nie kradnij!