SERIA: NARODY / ETNOSY KAUKAZU


GODOBERYŃCY (G'ibdidi)Naród zamieszkujący kilka wiosek w botlichskim rejonie zachodniego Dagestanu (Wierchnie Godoberi, Niżne Godoberi i Zibirchali) oraz wieś Terecznoje w rejonie chasaw–jurtowskim. Godoberyńcy należą do grupy narodów andyjskich; nazwa własna G'ibdidi; liczebność – 3 tys.. Mówią w języku godoberyńskim i awarskim, który ma kilka dialektów. Są muzułmanami–sunnitami.

Do XIV–XV w. Godoberyńcy wchodzili w skład związku wolnych dżamaatów Dido. W XV–XVI w. z ich społeczności zostali wygnani lub wymordowani przedstawiciele warstw wyższych, co doprowadziło do powstania związku wolnych aułów zwanego Technucal (zarządzanego na na zasadach demokracji wojennej). Jeszcze pod koniec XIV w. część Godoberyńców wyznawała chrześcijaństwo, część była poganami. Zostali ostatecznie zislamizowani w XVI w., co doprowadziło do rozwoju ich społeczności (we wsi Godoberi powstała medresa). Wzięli aktywny udział w wojnie z Rosją w XIX w.; po jej zakończeniu ich ziemie włączono do okręgu andyjskiego guberni dagestańskiej. W 1944 r. część ludności wioski Zibirchali została przesiedlona do Czeczenii, a następnie w 1957 r. do wsi Terecznoje (rejon chasaw–jurtowski).

Maciej Falkowski

do góry

(C) Wszelkie prawa zastrzeżone - zarówno do fotografii jak i tekstów na stronie. W przypadku zainteresowania prosimy o kontakt z autorami.